Magnum opus musicum (Orlando di Lasso): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(Added Laudabit usque ad mortem) |
No edit summary |
||
Line 3: | Line 3: | ||
{{Published|1604}} | {{Published|1604}} | ||
'''Description.''' An enormous posthumous publication consisting of | '''Description.''' An enormous posthumous publication consisting of 516 of Lasso's collected motets, a large portion of his sacred output. | ||
{{GenreLanguage|Sacred|Motets|Latin|}} | {{GenreLanguage|Sacred|Motets|Latin|}} | ||
Line 18: | Line 18: | ||
!style="border-bottom: 1px solid"|Comment | !style="border-bottom: 1px solid"|Comment | ||
|- | |- | ||
| || [[Ad te perenne gaudium (Orlando di Lasso)|Ad te perenne gaudium]] || Sacred || Motet || Latin || 3 || | |48|| [[Ad te perenne gaudium (Orlando di Lasso)|Ad te perenne gaudium]] || Sacred || Motet || Latin || 3 || | ||
|- | |- | ||
| 43||[[Adoramus te, Christe a 3 (Orlando di Lasso)|Adoramus te, Christe a 3]] || Sacred || Motet || Latin || 3 || | | 43||[[Adoramus te, Christe a 3 (Orlando di Lasso)|Adoramus te, Christe a 3]] || Sacred || Motet || Latin || 3 || | ||
Line 24: | Line 24: | ||
| 44||[[Adoramus te, Christe a 3 (II) (Orlando di Lasso)|Adoramus te, Christe a 3 (II)]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | | 44||[[Adoramus te, Christe a 3 (II) (Orlando di Lasso)|Adoramus te, Christe a 3 (II)]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Adoramus te, Christe a 4 (Orlando di Lasso)|Adoramus te, Christe a 4 (II)]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | |66|| [[Adoramus te, Christe a 4 (Orlando di Lasso)|Adoramus te, Christe a 4 (II)]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Adoramus te, Christe a 5 (Orlando di Lasso)|Adoramus te, Christe a 5]] || Sacred || Motet || Latin || 5 || | |177|| [[Adoramus te, Christe a 5 (Orlando di Lasso)|Adoramus te, Christe a 5]] || Sacred || Motet || Latin || 5 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Agimus tibi gratias a 3 (Orlando di Lasso)|Agimus tibi gratias a 3]] || Sacred || Motet || Latin || 3 || | |46|| [[Agimus tibi gratias a 3 (Orlando di Lasso)|Agimus tibi gratias a 3]] || Sacred || Motet || Latin || 3 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Agimus tibi gratias a 4 (Orlando di Lasso)|Agimus tibi gratias a 4]] || Sacred || Motet || Latin || | |74|| [[Agimus tibi gratias a 4 (Orlando di Lasso)|Agimus tibi gratias a 4]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Alleluia, laus et gloria (Orlando di Lasso)|Alleluia, laus et gloria]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | |51|| [[Alleluia, laus et gloria (Orlando di Lasso)|Alleluia, laus et gloria]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Alma Redemptoris Mater a 6 (II) (Orlando di Lasso)|Alma Redemptoris Mater a 6 (II)]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | |357|| [[Alma Redemptoris Mater a 6 (II) (Orlando di Lasso)|Alma Redemptoris Mater a 6 (II)]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Alma Redemptoris Mater a 8 (Orlando di Lasso)|Alma Redemptoris Mater a 8]] || Sacred || Motet || Latin || 8 || | |496|| [[Alma Redemptoris Mater a 8 (Orlando di Lasso)|Alma Redemptoris Mater a 8]] || Sacred || Motet || Latin || 8 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Aurora lucis rutilat (Orlando di Lasso)|Aurora lucis rutilat]] || Sacred || Motet || Latin || 10 || | |513|| [[Aurora lucis rutilat (Orlando di Lasso)|Aurora lucis rutilat]] || Sacred || Motet || Latin || 10 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Ave Maria, gratia plena (Orlando di Lasso)|Ave Maria, gratia plena ]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | |352|| [[Ave Maria, gratia plena (Orlando di Lasso)|Ave Maria, gratia plena ]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Ave Regina coelorum a 4 (Orlando di Lasso)|Ave Regina coelorum a 4]] || Sacred || Motet, Antiphon || Latin || 4 || | |53 || [[Ave Regina coelorum a 4 (Orlando di Lasso)|Ave Regina coelorum a 4]] || Sacred || Motet, Antiphon || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Ave Regina coelorum a5 (Orlando di Lasso)|Ave Regina coelorum a 5]] || Sacred || Motet || Latin || 5 || | |191|| [[Ave Regina coelorum a5 (Orlando di Lasso)|Ave Regina coelorum a 5]] || Sacred || Motet || Latin || 5 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Benedic, Domine, domum istam (Orlando di Lasso)|Benedic, Domine, domum istam]] || Sacred || Motet || Latin || 8 || | |492|| [[Benedic, Domine, domum istam (Orlando di Lasso)|Benedic, Domine, domum istam]] || Sacred || Motet || Latin || 8 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Christe Dei soboles (Orlando di Lasso)|Christe Dei soboles]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | |139|| [[Christe Dei soboles (Orlando di Lasso)|Christe Dei soboles]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Dilige, solitudinem (Orlando di Lasso)|Dilige, solitudinem]] || Sacred || Motet || Latin || 5 || | |219|| [[Dilige, solitudinem (Orlando di Lasso)|Dilige, solitudinem]] || Sacred || Motet || Latin || 5 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Ecce nunc benedicite Dominum (Orlando di Lasso)|Ecce nunc benedicite Dominum]] || Sacred || Motet || Latin || 7 || | |484 || [[Ecce nunc benedicite Dominum (Orlando di Lasso)|Ecce nunc benedicite Dominum]] || Sacred || Motet || Latin || 7 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |405|| [[Fratres, qui gloriatur (Orlando di Lasso)|Fratres, qui gloriatur]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |63|| [[Illumina oculos meos (Orlando di Lasso)|Illumina oculos meos]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[In | |414|| [[In hora ultima (Orlando di Lasso)|In hora ultima ]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |47|| [[In pace in idipsum (Orlando di Lasso)|In pace in idipsum]] || Sacred || Motet || Latin || 3 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |511|| [[Inclina Domine aurem tuam a 9 (Orlando di Lasso)|Inclina Domine aurem tuam a 9]] || Sacred || Motet || Latin ||9 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |77|| [[Joannes est nomen eius (Orlando di Lasso)|Joannes est nomen eius]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |501|| [[Laudabit usque ad mortem (Orlando di Lasso)|Laudabit usque ad mortem]] || Sacred || Motet || Latin || 8 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |516|| [[Laudate Dominum omnes gentes a 12 (Orlando di Lasso)|Laudate Dominum omnes gentes a 12]] || Sacred || Motet || Latin ||12 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |114|| [[Laudent Deum (Orlando di Lasso)|Laudent Deum]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |514|| [[Mira loquor a 10 (Orlando di Lasso)|Mira loquor a 10]] || Sacred || Motet || Latin ||10 || | ||
|- | |- | ||
| || [[ | |407|| [[Omnium deliciarum et pomparum (Orlando di Lasso)|Omnium deliciarum et pomparum]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Regina coeli a 4 (Orlando di Lasso)|Regina coeli a 4 ]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | |49|| [[Princeps marte potens (Orlando di Lasso)|Princeps marte potens]] || Sacred || Motet || Latin || 4, 8 || | ||
|- | |||
|54|| [[Regina coeli a 4 (Orlando di Lasso)|Regina coeli a 4 ]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | |||
|- | |- | ||
|193|| [[Regina coeli a 5 1604b (Orlando di Lasso)|Regina coeli a 5 ]] || Sacred || Motet || Latin || 5 || | |193|| [[Regina coeli a 5 1604b (Orlando di Lasso)|Regina coeli a 5 ]] || Sacred || Motet || Latin || 5 || | ||
|- | |- | ||
|rowspan="2"| ||[[Regina coeli a 6 1604 (Orlando di Lasso)|Regina coeli laetare (prima pars)]] ||rowspan="2"| Sacred ||rowspan="2"| Motet ||rowspan="2"| Latin ||rowspan="2"| 6 ||rowspan="2"|Also see [[Regina coeli a 6 1585 (Orlando di Lasso)]] | |rowspan="2"|360||[[Regina coeli a 6 1604 (Orlando di Lasso)|Regina coeli laetare (prima pars)]] ||rowspan="2"| Sacred ||rowspan="2"| Motet ||rowspan="2"| Latin ||rowspan="2"| 6 ||rowspan="2"|Also see [[Regina coeli a 6 1585 (Orlando di Lasso)]] | ||
|- | |- | ||
||[[Regina coeli a 6 1604 (Orlando di Lasso)|Resurrexit sicut dixit (secunda pars)]] | ||[[Regina coeli a 6 1604 (Orlando di Lasso)|Resurrexit sicut dixit (secunda pars)]] | ||
|- | |- | ||
| || [[Salve Regina a 6 1604a (Orlando di Lasso)|Salve Regina a 6 1604a]] || Sacred || Motet || Latin || 6 ||rowspan="3"|Also see the disambiguation page at [[Salve Regina (Orlando di Lasso)]] | |362|| [[Salve Regina a 6 1604a (Orlando di Lasso)|Salve Regina a 6 1604a]] || Sacred || Motet || Latin || 6 ||rowspan="3"|Also see the disambiguation page at [[Salve Regina (Orlando di Lasso)]] | ||
|- | |- | ||
|363|| [[Salve Regina a 6 (1604b) (Orlando di Lasso)|Salve Regina a 6 (1604b)]] || Sacred || Motet || Latin || 6 | |363|| [[Salve Regina a 6 (1604b) (Orlando di Lasso)|Salve Regina a 6 (1604b)]] || Sacred || Motet || Latin || 6 | ||
|- | |- | ||
| || [[Salve Regina a 8 (Orlando di Lasso)|Salve Regina a 8 ]] || Sacred || Motet || Latin ||8 | |497|| [[Salve Regina a 8 (Orlando di Lasso)|Salve Regina a 8 ]] || Sacred || Motet || Latin ||8 | ||
|- | |- | ||
| || [[Sancta Maria | |148|| [[Sancta Maria (Orlando di Lasso)|Sancta Maria ]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Tibi soli peccavi | | || [[Tibi soli peccavi (Orlando di Lasso)|Tibi soli peccavi ]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Timor Domini gloria (Orlando di Lasso)|Timor Domini gloria ]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | |413|| [[Timor Domini gloria (Orlando di Lasso)|Timor Domini gloria ]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Tota pulchra es | ||| [[Tota pulchra es (Orlando di Lasso)|Tota pulchra es ]] || Sacred || Motet || Latin || 2 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Tota pulchra es a 4 (Orlando di Lasso)|Tota pulchra es a 4 ]] || Sacred || Motet || Latin ||4 || | |59|| [[Tota pulchra es a 4 (Orlando di Lasso)|Tota pulchra es a 4 ]] || Sacred || Motet || Latin ||4 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Tui sunt caeli | |494|| [[Tui sunt caeli (Orlando di Lasso)|Tui sunt caeli]] || Sacred || Motet || Latin || 8 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Unus Dominus, una fides (Orlando di Lasso)|Unus Dominus, una fides ]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | |404|| [[Unus Dominus, una fides (Orlando di Lasso)|Unus Dominus, una fides ]] || Sacred || Motet || Latin || 6 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Verbum caro | | || [[Verbum caro (Orlando di Lasso)|Verbum caro ]] || Sacred || Motet || Latin || 3 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Verbum caro panem verum a 3 (Orlando di Lasso)|Verbum caro panem verum a 3 ]] || Sacred || Motet || Latin ||3 || | |45|| [[Verbum caro panem verum a 3 (Orlando di Lasso)|Verbum caro panem verum a 3 ]] || Sacred || Motet || Latin ||3 || | ||
|- | |- | ||
| || [[Verbum caro panem verum a 4 (Orlando di Lasso)|Verbum caro panem verum a 4]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | |65|| [[Verbum caro panem verum a 4 (Orlando di Lasso)|Verbum caro panem verum a 4]] || Sacred || Motet || Latin || 4 || | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Revision as of 20:35, 16 November 2017
Citation. di Lasso, Orlando. 1604. Magnum Opus Musicum Orlandi de Lasso, Capellae Bavaricae quondam Magistri. Complectens Omnes Cantiones quas Motetas. Monaco: Nicholas Henricus. Vol. 1, Cantus, 584 pp.; Vol. 2, Altus, 512 pp.; Vol. 3, Tenor, 512 pp.; Vol. 4, Bassus, 457 pp.; Vol. 5, Quinta Vox, 426 pp.; Vol. 6, Sexta Vox, 239 pp. + 6 pp. Index.
{{Published}} is obsolete (code commented out), replaced with {{Pub}} for works and {{PubDatePlace}} for publications.
Description. An enormous posthumous publication consisting of 516 of Lasso's collected motets, a large portion of his sacred output.
Genre, Subgenre: Sacred, Motets. Language: Latin.
Works published in Magnum Opus Musicum
No. | Title | Genre | Subgenre | Language | Voices | Comment |
---|---|---|---|---|---|---|
48 | Ad te perenne gaudium | Sacred | Motet | Latin | 3 | |
43 | Adoramus te, Christe a 3 | Sacred | Motet | Latin | 3 | |
44 | Adoramus te, Christe a 3 (II) | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
66 | Adoramus te, Christe a 4 (II) | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
177 | Adoramus te, Christe a 5 | Sacred | Motet | Latin | 5 | |
46 | Agimus tibi gratias a 3 | Sacred | Motet | Latin | 3 | |
74 | Agimus tibi gratias a 4 | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
51 | Alleluia, laus et gloria | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
357 | Alma Redemptoris Mater a 6 (II) | Sacred | Motet | Latin | 6 | |
496 | Alma Redemptoris Mater a 8 | Sacred | Motet | Latin | 8 | |
513 | Aurora lucis rutilat | Sacred | Motet | Latin | 10 | |
352 | Ave Maria, gratia plena | Sacred | Motet | Latin | 6 | |
53 | Ave Regina coelorum a 4 | Sacred | Motet, Antiphon | Latin | 4 | |
191 | Ave Regina coelorum a 5 | Sacred | Motet | Latin | 5 | |
492 | Benedic, Domine, domum istam | Sacred | Motet | Latin | 8 | |
139 | Christe Dei soboles | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
219 | Dilige, solitudinem | Sacred | Motet | Latin | 5 | |
484 | Ecce nunc benedicite Dominum | Sacred | Motet | Latin | 7 | |
405 | Fratres, qui gloriatur | Sacred | Motet | Latin | 6 | |
63 | Illumina oculos meos | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
414 | In hora ultima | Sacred | Motet | Latin | 6 | |
47 | In pace in idipsum | Sacred | Motet | Latin | 3 | |
511 | Inclina Domine aurem tuam a 9 | Sacred | Motet | Latin | 9 | |
77 | Joannes est nomen eius | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
501 | Laudabit usque ad mortem | Sacred | Motet | Latin | 8 | |
516 | Laudate Dominum omnes gentes a 12 | Sacred | Motet | Latin | 12 | |
114 | Laudent Deum | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
514 | Mira loquor a 10 | Sacred | Motet | Latin | 10 | |
407 | Omnium deliciarum et pomparum | Sacred | Motet | Latin | 6 | |
49 | Princeps marte potens | Sacred | Motet | Latin | 4, 8 | |
54 | Regina coeli a 4 | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
193 | Regina coeli a 5 | Sacred | Motet | Latin | 5 | |
360 | Regina coeli laetare (prima pars) | Sacred | Motet | Latin | 6 | Also see Regina coeli a 6 1585 (Orlando di Lasso) |
Resurrexit sicut dixit (secunda pars) | ||||||
362 | Salve Regina a 6 1604a | Sacred | Motet | Latin | 6 | Also see the disambiguation page at Salve Regina (Orlando di Lasso) |
363 | Salve Regina a 6 (1604b) | Sacred | Motet | Latin | 6 | |
497 | Salve Regina a 8 | Sacred | Motet | Latin | 8 | |
148 | Sancta Maria | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
Tibi soli peccavi | Sacred | Motet | Latin | 4 | ||
413 | Timor Domini gloria | Sacred | Motet | Latin | 6 | |
Tota pulchra es | Sacred | Motet | Latin | 2 | ||
59 | Tota pulchra es a 4 | Sacred | Motet | Latin | 4 | |
494 | Tui sunt caeli | Sacred | Motet | Latin | 8 | |
404 | Unus Dominus, una fides | Sacred | Motet | Latin | 6 | |
Verbum caro | Sacred | Motet | Latin | 3 | ||
45 | Verbum caro panem verum a 3 | Sacred | Motet | Latin | 3 | |
65 | Verbum caro panem verum a 4 | Sacred | Motet | Latin | 4 |