Dow Partbooks: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
Line 6: | Line 6: | ||
! No. !! Title !! Composer !! Comments | ! No. !! Title !! Composer !! Comments | ||
|- | |- | ||
| | | 1.|| ''[[Lamentations a 5 (Robert White)|Heth. Peccatum peccavit]]'' || [[Robert White]] || from Lamentations a 5 | ||
|- | |- | ||
| | | 2.|| ''[[Miserere mei Deus (Robert White)|Miserere mei Deus]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |||
| 3.|| ''[[Christe qui lux es et dies I (Robert White)|Christe qui lux es et dies I]]'' || [[Robert White]] || | |||
|- | |||
| 4.|| ''[[Christe qui lux es et dies II (Robert White)|Christe qui lux es et dies II]]'' || [[Robert White]] || | |||
|- | |- | ||
| | | 5.|| ''[[Christe qui lux es et dies III (Robert White)|Christe qui lux es et dies III]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 6.|| ''[[Manus tuae fecerunt me (Robert White)|Manus tuae fecerunt me]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 7.|| ''[[Portio mea Domine (Robert White)|Portio mea, Domine]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 8.|| ''[[Justus es Domine (Robert White)|Justus es Domine]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 9.|| ''[[Ne irascaris Domine - Civitas sancti tui (William Byrd)|Ne irascaris Domine]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 10.|| ''[[O Domine adjuva me (William Byrd)|O Domine adjuva me]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 11.|| ''[[Tribulationes civitatum - Timor et hebetudo - Nos enim pro peccatis (William Byrd)|Tribulationes civitatum - Timor et hebetudo - Nos enim pro peccatis]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 12.|| ''[[Domine exaudi orationem (William Byrd)|Domine exaudi orationem]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 13.|| ''[[Domine praestolamur (William Byrd)|Domine praestolamur]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 14.|| ''[[Ad te clamamus (Salve regina) (Christopher Tye)|Ad te clamamus]]'' || [[Christopher Tye]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 15.|| ''[[Omnes gentes, plaudite manibus (Christopher Tye)|Omnes gentes, plaudite manibus]]'' || [[Christopher Tye]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 16.|| ''[[Esurientes implevit bonis (John Sheppard)|Esurientes implevit bonis]]'' || [[John Sheppard]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 17.|| ''[[Angelus ad pastores ait (Orlando di Lasso)|Angelus ad pastores ait]]'' || [[Orlando di Lasso]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 18.|| ''[[Veni in hortum meum (Orlando di Lasso)|Veni in hortum meum]]'' || [[Orlando di Lasso]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 19.|| ''[[O salutaris hostia (Thomas Tallis)|O salutaris hostia]]'' || [[Thomas Tallis]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 20.|| ''[[Salvator mundi I (Thomas Tallis)|Salvator mundi I]]'' || [[Thomas Tallis]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 21.|| ''[[Candidi facti sunt (Thomas Tallis)|Candidi facti sunt]]'' || [[Thomas Tallis]] || | ||
|- | |- | ||
| 22.|| ''[[Dum transisset Sabbatum (Robert Johnson)|Dum transisset Sabbatum a 5]]'' || [[Robert Johnson]] || | | 22.|| ''[[Dum transisset Sabbatum (Robert Johnson)|Dum transisset Sabbatum a 5]]'' || [[Robert Johnson]] || | ||
|- | |||
| 23.|| ''[[Exaudiat te Dominus (Robert White)|Exaudiat te Dominus]]'' || [[Robert White]] || | |||
|- | |||
| 24.|| ''[[Tribulationem et dolorem inveni (Alfonso Ferrabosco I)|Tribulationem et dolorem inveni]]'' || [[Alfonso Ferrabosco I]] || | |||
|- | |||
| 25.|| ''[[Non me vincat, Deus meus (Nicholas Strogers)|Non me vincat, Deus meus]]'' || [[Nicholas Strogers]] || | |||
|- | |- | ||
| 26.|| ''[[Dum transisset Sabbatum I (John Taverner)|Dum transisset Sabbatum I]]'' || [[John Taverner]] || | | 26.|| ''[[Dum transisset Sabbatum I (John Taverner)|Dum transisset Sabbatum I]]'' || [[John Taverner]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 27.|| ''[[Tribulatio proxima est - Contumelias et terrores (William Byrd)|Tribulatio proxima est - Contumelias et terrores]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 28.|| ''[[Appropinquet deprecatio mea (Robert White)|Appropinquet deprecatio mea]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 29.|| ''[[Christus resurgens (John Tailer)|Christus resurgens]]'' || [[John Tailer]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 30.|| ''[[O quam gloriosum est regnum - Benedictio et claritas (William Byrd)|O quam gloriosum est regnum - Benedictio et claritas]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 31.|| ''[[Tristitia et anxietas - Sed tu Domine (William Byrd)|Tristitia et anxietas - Sed tu, Domine]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 32.|| ''[[Apparebit in finem (William Byrd)|Apparebit in finem]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 33.|| ''[[Audivi vocem de coelo (William Byrd)|Audivi vocem de coelo]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 34.|| ''[[In resurrectione tua (William Byrd)|In resurrectione tua]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 35.|| ''[[Retribue servo tuo (Robert Parsons)|Retribue servo tuo]]'' || [[Robert Parsons]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 36.|| ''[[Fac cum servo tuo (William Byrd)|Fac cum servo tuo]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 37.|| ''[[Sive vigilem (William Mundy)|Sive vigilem]]'' || [[William Mundy]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 38.|| ''[[Christe qui lux es et dies IV (Robert White)|Christe qui lux es et dies IV]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 39.|| ''[[Deus venerunt gentes - Posuerunt morticinia - Effuderunt sanguinem - Facti sumus opprobrium (William Byrd)|Deus venerunt gentes - Posuerunt morticinia]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 40.|| ''[[Domine tu jurasti (William Byrd)|Domine tu jurasti]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 41.|| ''[[Exsurge Domine (William Byrd)|Exsurge, quare obdormis]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 42.|| ''[[O sacrum convivium (Thomas Tallis)|O sacrum convivium]]'' || [[Thomas Tallis]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 43.|| ''[[Salvator mundi II (Thomas Tallis)|Salvator mundi II]]'' || [[Thomas Tallis]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 44.|| ''[[Deus venerunt gentes - Posuerunt morticinia - Effuderunt sanguinem - Facti sumus opprobrium (William Byrd)|Effuderunt sanguinem]]'' || [[William Byrd]] || Part 3 of ''Deus venerunt gentes'' (no.39 above) | ||
|- | |- | ||
| | | 45.|| ''[[Christe qui lux es et dies (William Byrd)|Christe qui lux es et dies]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 46.|| ''[[Laetentur coeli (William Byrd)|Laetentur coeli]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 47.|| ''[[Deus venerunt gentes - Posuerunt morticinia - Effuderunt sanguinem - Facti sumus opprobrium (William Byrd)|Facti sumus opprobrium]]'' || [[William Byrd]] || Part 4 of ''Deus venerunt gentes'' (no.39 above) | ||
|- | |- | ||
| | | 48.|| ''[[Ave Maria (Robert Parsons)|Ave Maria]]'' || [[Robert Parsons]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 49.|| ''[[Dum transisset Sabbatum (attrib. Roose)|Dum transisset Sabbatum]]'' || "[[Roose]]" || | ||
|- | |- | ||
| | | 50.|| ''[[Decantabat populus (Anonymous)|Decantabat populus]]'' || [[Anonymous]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 51.|| ''[[Mirabile mysterium (Alfonso Ferrabosco I)|Mirabile mysterium]]'' || [[Alfonso Ferrabosco I]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 52.|| ''[[Miserere mei, Deus (William Byrd)|Miserere mei Deus]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 53.|| ''[[O bone Jeus (Robert Parsons)|O bone Jesu]]'' || [[Robert Parsons]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 54.|| ''[[Vestigia mea dirige (Nathaniel Giles)|Vestigia mea dirige]]'' || [[Nathaniel Giles]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 55.|| ''[[Lord, who shall dwell (Robert White)|Lord, who shall dwell]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 56.|| ''[[The Lord bless us and keep us (Robert White)|The Lord bless us and keep us]]'' || [[Robert White]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 57.|| ''[[O Lord, make Thy servant Elizabeth (William Byrd)|O Lord, make thy servant Elizabeth]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 58.|| ''[[Prevent us, O Lord (William Byrd)|Prevent us, O Lord]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 59.|| ''[[How long shall mine enemies (William Byrd)|How long shall mine enemies]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|- | |- | ||
| | | 60.|| ''[[O that most rare breast (William Byrd)|O that most rare breast]]'' || [[William Byrd]] || | ||
|} | |} | ||
Revision as of 19:30, 30 April 2010
The Dow Partbooks is a collection of five partbooks in Oxford around 1580. The collection includes choral and also instrumental pieces. Robert Dow was a trained calligrapher and the books are unusually easy to read among Tudor manuscripts.
Contents
External links
- View images of the Dow Partbooks at The Digital Image Archive of Medieval Music
- Note: no Wikipedia page yet